ABBA

M. Kerem Doksat      8 Kasım 2017 Çarşamba      2061

Sevgili Mekâncılar

Grup kariyeri

1966 yılında bir müzik grubu kurmaya karar veren Björn Ulvaceus ve Benny Anderson, 1969 ilkbaharında ABBA’nın diğer yarısını oluşturacak olan Agnetha Fálstock, Aghtene Agetha Fëllskot, Agneta Falástkod, Agnetha Fëllskot ve Anni-Frid Lyngstard’ım stad’ınkatılımı ile grubu tamamladılar ve üyelerinin adlarının ilk harflerinden oluşan ABBA adını aldılar.

İlk Çalışmalar

Benny Amderson, 18 yaşında İsveç’in ünlü gruplarından Hep Stars’ın elemanlarından biriydi. 

Björn Ulvaeus de müzikal kariyerine 18 yaşında başladı ve The Hooteneny singers  grubunda müzik yaptı.

Ortak çıktıları bir turnede tanışan Benny ve Björn beraber şarkı yazmaya karar verdiler.

İlk yazdıkları şarkı Hep Stars tarafından kaydedilen  “Isn't It Easy to Say (Söylemesi Kolay Değil mi” oldu.

The Hootenanny Singers’ın menajeri Stig Anderson ikiliyi daha çok şarkı yazmaları için cesaretlendirdi.

Andersson “Hej, Clown" adlı şarkısı ile melodi festivaline iştirak ettiğinde, ileride eşi olacak şarkıcı Anni Frid Lyngstard ile tanıştı ve bir ay sonra bir ilişkiye başladılar.

 1969’da grupları dağılan Andersson ve Ulvaeus beraber çalışmaya başladı ve 1970’te Lycka adlı albümlerini yayınladı. Bu albümde Anni-Frid ve Ulvaeus'un kız arkadaşı Aghtene Agetha Fëllskot de geride vokal yaptı.

1970-1973: Grubun Kuruluşu

Lycka’dan sonra Björn ve Benny, single çıkarmaya ve başka şarkıcılara şarkı vermeye devam ettiler. Haziran 1972'de “İnsanların aşka ihtiyacı var " single'ı yayınlandı.

Bu single Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid adı ile yayınlandı. Single, İsveç listelerinde ilk 20'ye girince dörtlü olarak bir albüm yayınlama kararı aldılar ve 26 Eylül 1972'de ilk albümlerinin kayıtlarına başladılar.

1973'te Eurovision'a katılmak için “Ring Ring” şarkısını kaydettiler ancak İsveç elemelerinde üçüncü oldular.

Grubun ilk albümleri Ring ring de bu dönem yayınlandı. “Ring Ring” single'ı birçok Avrupa ülkesinde ve Güney Afrika’da bir hit oldu.

1973’te grubun menajeri olan Stig Anderson, uzun olan grup adını ABBA diye kısaltılmaya başladı. Benny’nin fikriyle ikinci B grubun logosunda ters çevrildi ve ᗅᗺᗷᗅ grubun logosu olarak kullanılmaya başlandı.

Eurovision

Grup 1974 yılında “Waterloo” ile Euruvision Şarkı Yarışması’na katıldı. Bu sırada grup ABBA adını aldı.

6 Nisan 1974’teki Eurovision Şarkı Yarışması'nda ABBA “Waterloo” ile birinci oldu. Bu başarı ABBA`nın bütün Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD`de de ünlü olmasını sağladı.

ABBA, "SOS" adlı üçüncü albümüyle ününü pekiştirdi.

1976 yılında “ Greatest Hits” ve “The Best of ABBA Respectively”, İngiltere ve Avustralya’da piyasaya sürüldü.

Bütün dünyada büyük ilgi gören “Fernando” ve “Dancing Queen” gibi single çalışmaları, kısa sürede klasikler arasına girdi. "Dancing Queen" İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen ilk ABBA şarkısı oldu.

1976 sonunda dördüncü albümleri olan “Arrival”ı piyasa çıktı. “Money Money Money” ve “Knowing Me, Knowing You” başta olmak üzere bütün parçalar büyük başarı kazandı.

Ardından 1977 yılının başlarında Avrupa ve Avustralya turnesine çıktılar. Yılsonunda ABBA için bir film çevrildi. Grup elemanlarının tamamı filmde rol aldı.

Filmin gösterime girişini, “The Album” isimli yeni albümün piyasaya çıkışı izledi.

1979`da “Voulez-Vous” albümü piyasaya çıktı. Bu yılın son çeyreğine girilirken “Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” adlı single çalışma piyasaya sürüldü.

ABBA'nın en çok beğenilen parçalarını içeren toplama albümün ikincisi, "Greatest Hits Vol. 2" de, aynı yıl uluslararası başarı yakaladı.

1980'ler

1980 yılının Mart ayında ABBA, Japonya’da bir konser verdi. Birkaç ay sonra, “The Winner Takes It All”u da içeren “Super Trouper” adlı albüm piyasaya çıktı.

Yılsonunda ABBA’nın sekizinci albümü olan “The Visitors” piyasaya sürüldü.

Öne çıkan parçaların başında “One of Us (ikimizden birisi)" geliyordu.

1982’de grup dışı çalışmalara başladılar. Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler.

Bu dönemde tek çıkan albüm “ABBA LP” grubun ilk on yılında kaydettiği en iyi şarkıları içeriyordu. Aynı yılın sonunda ABBA, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma kararı aldı ve dinlenmeye çekildi.

Birkaç yıl sonra yeniden bir araya gelseler de kayıt yapmadan ayrılarak ABBA'nın aktif hayatına son vermiş oldular.

1992'de piyasaya çıkan “Abba Gold” büyük ilgi gördü. 1993’te “More Abba Gold” ile devam eden serinin üçüncü albümü “The Box Set: Thank You For The Music” oldu.

Sonrasında gelen ve çeşitli kayıt şirketleri tarafından düzenlenen bir dizi toplamayı 2003'ün başlarında Universal Special Products etiketiyle sunulan “OnOn” takip etti.

Eurovizyon Şarkı Yarışması’nda 50. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen, 50 yılın başarılı şarkıları arasında yapılan seçim sonucuyla ilk 14'e giren şarkıların yarışacağı yarışmada “Waterloo” ile 1974'deki yarışmada birinciliği elde eden İsveçli grubun şarkısı, 2005 yılında “Eurovision tarihinin en iyisi” seçildi.

Grubun 1992’de çıkan “ABBA Gold” adlı albümü 2008'de İngiltere’de yeniden müzik listelerinin başına oturdu.

Müzik ruhun gıdasıdır.

Bilimle, aklıselimle ve evrimle kalın.

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya - 8 Kasım 2017

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©