BEYİN NAKLİ

M. Kerem Doksat      27 Kasım 2017 Pazartesi      2220

BEYİN NAKLİ

 

Sevgili Mekâncılar,

&nbs

Sonunda bu da olmuş ve İtalya’da yaşayan bir Sergio Canavero adlı bir tıp profesörü “ilk kafa nakli denememiz başarılı oldu” demiş.

***

Dünyanın ilk kafa nakli yapmak istemesiyle adını duyuran İtalyan cerrah Prof. Dr. Sergio Canavero: “Cansız bir beden üzerinde ilk kafa naklini başarılı bir biçimde gerçekleştirdik” demiş.

 

***

Daha önce Dolly klonlanmıştı ve Kent TV’deki yayında Aziz Dostum Prof. Dr. Beyazıt Çırakoğlu’na “yahu beni de klonlayabilir misiniz” diye sormuştum. Bunun üzerine “Tabii Kerem ama biliyorsun daha önce dolly klonlandı ve laboratuarda da aslanla kaplanın genetik yapılarını alıp liger diye bir şey yarattılar; kromozomların üzerindeki incecik telomer dediğimiz yapılardaki DNA dizilimi değiştirildikten sonra bu mümkün ama bu sefer de sen, sen olmazsın çünkü kişiliğin değişir” demişti.

 

Çok haklıydı.

***

 

Çin’de yapılan 18 saatlik operasyon sonrasında kafa naklinin başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Canavero, “Beyin ölümü gerçekleşmiş insanlar kullanılarak beyin nakli yapılması artık kaçınılmaz” dedi.

 

CANSIZ NAKİL DENEMESİ

Dünyanın ilk kafa naklini gerçekleştireceğini duyurarak büyük bir tartışma yaratan Profesör Canavero, Çin’de yaptığı operasyon sonrasında umutlu konuştu.

Daily Mail’in haberine göre; cansız beden üzerinde yaptığı nakilde omurga, sinirler ve damarların başarıyla bağlandığını belirten Canavero’nun önderliğindeki ekibin çalışmalarının birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Prof. Dr. Sergio Canavero, dünyanın ilk kafa nakli operasyonunu gerçekleştirmek istediği için eleştiriliyor. Canavero kafa naklini birkaç Çinli aday arasından seçilecek olan hastaya yapılacağını açıklamıştı.

Basın toplantısında konuşan Profesör Canavero, “Uzun zamandır doğa bize hükmetti. Dünyaya geldik, büyüdük ve öldük. Milyonlarca yıl boyunca insanlar evrim geçirdi ve 100 milyarı aşkın insan hayatını kaybetti. Bu soykırımdır” dedi.

 

SIRA CANLI DONÖRDE…

Operasyonu Çinli Doktor Xiaoping Ren’in yönettiğini söyleyen Canavero, “Kadavralar üzerinde ilk transplant gerçekleşti. Bundan sonraki adımda beyin ölümü gerçekleşmiş gönüllü donörler arasında kafa nakli gerçekleşecek” dedi.

2015’te bu fikri ortaya atan Canavero, “Herkes bunun imkânsız olduğunu söylemişti ama operasyon başarılı oldu” ifadesini kullandı.

 

ÇİNLİ GÖNÜLLÜ BULUNDU

Sergio Canavero Harbin Tıp Üniversitesi’nden bir meslekdaşı ile birlikte, Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bazı bilim otoriteleri tarafından eleştirilen operasyona Canavero'nun güveni tam ve kendisi hala iyimser.

***

Böyle bir şey yapıldı yapan ekip de başarılı oldu diyelim…

“Bu yeni ortaya çıkan yaratığın kendilik, kimlik ve kişilik duyguları ne olacak”?

“Ayrıca bu tip bir ameliyatı etik ve moral sonuçları gerek seni, gerekse insanlığı nereye götürür” deyip bana fikrimi sormuştu.

Ben de “bu bilim kurgu romanlarındaki her şey bir gün geliyor ve gerçekleşiyor” demiştim.

***

Gene de koskoca beyni başkasına naklederseniz, daha da ilerisi gelip çok garip şeyler yapılabilir.

Bir düşünelim, çılgın bir bilim adamı yeni Hitler’ler, Mussolini’ler, Mao’lar veya Stalin’ler... klonlarsa bu işin sonu nereye kadar gider?

Sağlık, bilim ve dayanışmayla alın.

Bu arada evrim devam ediyor; çoğu bebek 20 dişli doğmuyor!

 

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 27 Kasım 2017

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©