ELEKTROŞOK TEDAVİSİ

M. Kerem Doksat      5 Ağustos 2020 Çarşamba      2083

Sevgili Mekâncılar,

Halk arasında yanlış olarak “elektroşok” diye bilinen tedavi şekli, aslında hayat kurtarıcı bir yöntemdir ve bilinen hiçbir kontrendikasyonu (yapılmaması gereken durum) da yoktur.

***

Bu tedaviyi rahmetli Pederim Prof Dr. Recep Doksat’la beraber muayenehanemizde, Çukurova ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinde Öğretim Üyesiyken ve de Diyarbakır Askerî hastanesinde  ellerimizle uygulardık.

***

Sonra ismin vermek istemediğim bir takım meslekdaşlarımızın da etkisiyle bu son derece etkili tedavi yöntemini ancak hastane şartlarında ve anestezi altında (çoğunlukla La Paix Hastanesini yeğlerim) yaptırmaya başladık. Günümüzde bu tedavi yöntemi uygulanırken kısa süreli bir anestetik veriliyor, bilinç derhâl kapanıyor azami üç ilâ beş dakika sonra hastanın bilinci açılıyor. Bazı EEG monitorizasyonuyla hastanelerde bu işlem uygulanıyor

***

Artık günümümüzde kısa süreli genel anestezi verilerek ve kanda süksinil kolin denen enzim düzeyine bakılarak tatbik ettiriyoruz.

***

Bu tedavinin beyindeki nöron sayısını arttırdığı ve

Bu yöntemin bilinen hiçbir kontrendikasyonu (yapılmaması gereken durum) olmadığı gibi, beyinde yeni sinir hücrelerinin imaline yol açtığı bilinmektedir. Bu açıdan, sinirlerin dayanıklılığını arttırdığı, için çok başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

***

Bu tedavinin tedaviye dirençli her tür hastada (Şizofreni, intihar düşüncesi olan her türlü hastada vb.),  Melânkolili Majör Depresyonda ve diğer birçok psikiyatrik ve bozuklukta hayat kurtarıcı olduğu kanıtlanmıştır.

***

Biz ruh hekimleri her hastamıza önce bir informed consent (aydınlatılarak alınmış rıza formu) imzalatır, sonra hastamızı muayene ederek kendileri için uygun gördüğümüz ilaç ve psikoterapi yöntemlerini (hipnoterapi dâhil 400 adet mevcut) uygularız.

***

Bu gün benim doğum günüm, 64 yaşıma bastım ve hayat daha yeni başlıyor.

***

Bu vesileyle hâlâ ayakta olduğumuzu, eğitimlerimizi Beykent Üniversitesinde çevrimiçi olarak vermeye, arzu eden danışanlarımızı muayenehanemizde yüz yüze görmeye, arzu edenlerle ise çevirim içi olarak yaptığımız görüşmelere devam ettiğimizi hatırlatmak isterim.

***

.

Türkiye ve dünya çok zor günlerden geçiyor ve bizler umudu eksik etmeyerek dimdik ayakta olarak, işimizin başındayız.

***

Birazdan, Covit-19 Pandemisine rağmen muayenehanemize gideceğiz. Çok vefat eden oldu, aralarında yakın dostlarımız da vardı. Hepsine (eğer inanıyorlarsa) Tanrı’dan rahmet ve sağ kalanlara da sabır diliyoruz. Bu illet virusun, SARS  ve MERS akrabaları gibi, bir an önce gezegenimizden yok olmasını temenni ediyoruz.

***

Muayenehane çıkışı alkolsüz bir ortamda 64. Yaşımı durumu müsait olan arkadaşlarımızla sosyal mesafe ve Covid tedbirlerine uygun şekilde kutlayacağız. 63 sene su gibi akıp geçti.

***

Evrimsel Psikiyatri Kitabım baskıda, başka 7 tane kitabım da (Psikanaliz Yanılgısı dâhil) piyasada mevcut.

***

Herkese, dostlukla sevip üretebildikleri, tefekkür ve tefelsüf etmeye devam ettikleri güzel bir hayat temenni ediyoruz.

***

Sizinle sözünü ettiğim tedavinin bir videosunu da paylaşmak isterim.

 

***

Sağlıkla, mutlulukla, esenlikle, sevgi ve dostlukla kalın ve hayatta en Hakiki Mürşidin Bilim olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

***

Sağlık, esenlik ve nice uzun senelere daha hep beraber ulaşmak dileğiyle…

***

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 05. 08.2020

 

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©