Japonya'da AŞK Kutlaması

M. Kerem Doksat      12 Haziran 2019 Çarşamba      1220

Sevgili Mekâncılar,

Seul ve Japonya seyahatimizden hemen sonra, size Japonca “merhaba” yani Moshimoshi demek istiyorum öncelikle…

Burada herkes çok arkadaş canlısı ve herkes ilişkileri son derecede içten... Türkleri çok seviyorlar ve hepsi de dost canlısı.

Herkes bizi çok seviyor ve birbirlerini sürekli olarak selâmlıyorlar.

***

Ne de olsa 2. Dünya Harbinde orada epey şehit vermişiz ve THY personeli çok nazik.

***

Japonlardaki gelenek ve görenekleri bizimkine çok benziyor ve bir Japonya'da yaşlı nüfus rekor seviyede, uzun hayatın sırrı ne?

***

Japonya ciddi bir yaşlılık krizi ile karşı karşıya. Ülkede yapılan son nüfusla ilgili çalışmalar nüfusun yüzde 20,7’sinin 70 yaş ve üzeri olduğunu ortaya koydu.

Bu da her beş kişiden biri yaşlı ve emekli demek…

Japonya uzun süredir nüfusu ile Dünya ortalamasında yaşlı kategoride olan bir ülkeydi ancak bunun yüzde 20'yi aşması ilk kez oluyor.

***

Bu nüfus yapının ülke ekonomisi ve çalışanlar üzerinde yarattığı baskı her geçen gün daha çok hissedilir hâle geliyor.

Japonya İçişleri Bakanlığı 70 yaş ve üzeri insanların 26 milyon 180 bin kişi olduğunu açıkladı. Bu rakam sadece bir yılda 1 milyon kişilik artışa denk geldiği belirtiliyor.

***

65 yaş ve üstü kategoriye bakıldığında ise rakam 35 milyon 570 bin kişiye çıkıyor ki bu da Japon nüfusunun neredeyse yüzde 30'u demek. Emeklilik yaşı nedeniyle bu nüfus aynı zamanda çalışan nüfusun da yüzde 12,4'üne denk geliyor. Bu oran da yine ülke tarihinin en yaşlı çalışan oranı olarak kayda geçti.

Yüz yaş ve üzeri grup rekor kırdı

Japonya Başbakanı Şinzo Abe her yıl gelenek olduğu gibi bu yıl da 100 yaşın üzerindeki kişilere bir tebrik kartı ve kutlamak için kadehli içki gönderdi.

***

Japonya’da 100 yaş ve üzeri kaç kişi mi var?

Eylül 2018 itibarı ile bu rakam da rekor kırdı ve tam 69 bin 785 kişi ile 20 yıl öncesine göre yedi kat artış gösterdi.

***

Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsünün tahminlerine göre, 100 yaş üstü nüfusun beş yıl içerisinde 100 bini, on yıl içinde 170 bini aşması öngörülüyor.

Ülkede hayat beklentisi geçtiğimiz yıl için kadınlarda 87.26, erkeklerde ise 81.09 yıl. Ortalama yaş ise 47 ile dünyanın en yükseklerinden biri oldu.

Ekonomi planları alt üst oluyor!

 

***

Japonya nüfusundaki bu hızlı değişim Başbakan Abe'nin ekonomik büyümeyi hızlandırma planlarını zora sokuyor. Ülkedeki sosyal güvenlik programları her yıl üretilen gelirin önemli bir bölümünü yutuyor.

Abe bir dönem daha iktidar partisinin başında kalabilirse yaşlılara ve yabancı uyruklulara daha fazla iş ve uğraş bulma programlarına ağırlık verileceğini açıkladı. Şu an ülkede bütün özel şirketler çalışanlarına eğer isterlerse 65 yaşına kadar kalma imkânı sunuyor.

Abe özel şirketlere bunu 70 yaşına çıkarma izni vereceklerini söylüyor. Abe ayrıca erken emekliliklerin önüne geçmek için 70 yaşından sonra emeklilik parasını almayı kabûl edenlere daha yüksek miktarda para ödeneceğini garanti eden bir yasa çıkarmak niyetinde.

İnşaatçı, Tarım İşçisi ve Hemşireye İhtiyaç var

Liberal Demokrat lider Abe döneminde kurumsal kârlarda ciddi bir artış yaşandı ve işsizlik son derece düşük ancak şimdi de dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan ülkede işçi bulma sıkıntısı baş gösterdi.

Bunlarla birlikte Abe’nin vaatlerinden biri de yabancıların daha kolay şekilde çalışma izni alabilmesi. Ülkenin acilen inşaat, tarım ve hemşirelik gibi sektörlerde insan gücüne ihtiyacı bulunuyor.

Japonlar neden bu kadar uzun ömürlü?

Bununla ilgili birden fazla teori var ve adamları tüm etmenlerin birleşiminden oluşan bir etki olduğunda hem fikir.

Kırmızı etin çok az tüketildiği, sebze yoğunluklu ve küçük porsiyonlu geleneksel Japon mutfağı, tıptaki ilerlemeler, stresten uzak hayat tarzları, sadelik, geleneksel sporların toplumda yaygın olarak yapılması, şehirde dahi park ve bahçe gibi düzenlemelere önem verilmesi, toplumda saygı kültürünün en üst seviyede yer alması, her yaştan insanın hobilere sahip olması, akran olunan sosyal çevre ile birlikte yaşlanabilmek ve böylece yaşlılıkta yalnız kalmamak ve benzeri pek çok etmenin rol oynadığı düşünülüyor…

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2017 Japonlar Dünyanın en uzun ömürlü toplumu.

Küresel Sağlık ve Tıp için Tokyo Ulusal Merkezinin yaptığı bir araştırmada da Japon diyetinin uzun hayat için önemi ve etkisi ortaya konuyor.

Japonlar en az miktarda işlenmiş gıda tüketen, en düşük miktarda rafine şeker kullanan ve dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip bir millet.

Yeşil çay ve soyanın bol tüketilmesi ve buna karşın kolesterol seviyesi yüksek olan süt ve süt ürünlerinin Japon diyetinde düşük miktarlarda yer alması yine önemli etkenlerden.

Amerika Birleşik tarafından Hiroşimo ve Nagazaki’ye iki Atom bombası birden atınca psikodinamik açıdan adeta iğdiş edilmişler.

***

Geleneksel içkilerinin adı Saki ama biz içmedik, Judo ve Karate bu ülkede doğmuş. Son derecede nazikler. Buradaki tuvaletler bile tam otomatik, ne zaman lavaboya gidilse oturanı tanıyor ve insanın taharet musluğuna hiç ihtiyacı yok

***

***

Bu arada 22. tanışma ve âşık olma günümüzü kutladık. 

Aşkın en iyi tanımını psikiyat Eune Mimkowsy yapmıştır: Aşk ne normal ne de ruhsal bozukluktur, patik yani sağlıklı olmakla ortası bir ruh hâiidir. 

Soratesi'in dediği gibi, "âşık olunuz, karınız iyi çıkarsa mutlu, yoksa filozof olursunuz".

Ben de Karım Neslim Güvendeğer Doksat'a damarlarımdan oksitosin çıkarak âşık oldum.

***

Dilerim hep öyle olur.

Hep çalışmak, sevmek ve üretmek dileğiyle...

Mehmet Kerem Doksat - 12 Haziran 2019, Çarşamba 

 

 

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©