KEMALİZM NEYMİŞ?

M. Kerem Doksat      3 Ağustos 2008 Pazar      6068Saat 12 civarı, SKYTURK televizyonunda Eren Eğilmez, Enver Aysever ve Serdar Akinan Kemalizm'i târif etmekteler. İkinci Cumhuriyet'i de târif etmekteler! Siyasal Analiz programın adı. 

Bu SKYTURK ne demektir, bilmiyorum; TÜRK GÖĞÜ (haydi bunu hârice atalım çünkü harf oyunuyla sûiistimâl edilebilir), TÜRK GÖKYÜZÜ, daha "sentezci" bir ifâdeyle TÜRK SEMÂSI değil de, neden SKYTURK? Özenti ve mukallitlik kokmuyor mu? Acaba İngilizce konuşulan ülkelerde bu isim acayip dikkat çeker de, oturup seyrederler diye mi düşünülüyor.

Komik!

Aynı şey HABERTURK kanalı için de geçerli; HABER tamam da, neden TURK? Noktalar yolda mı düştü?

Eren Eğilmez konuşmaktan alıkoyamıyor kendini; suâllerinin cevabını dinlemeden lâfı kapıp kendi cevap veriyor; müthiş cevvâl, mütecÂviz ve her şeyi biliyor. Göğsü bağrı açık, elindeki kalemi kılıç gibi tutuyor. Serdar Akinan tecrübesiyle koruyor kendini, "bi dakka, şu sözümü bitireyim" filân diyor. Arada "kavga etmiyoruz" diye lâtife ediyorlar.

Enver Aysever ise Kemalizm'i özünü İngiltere'den değil, Fransa'dan alan, Batı değerlerini Batı'yla savaşarak yerleştiren millî bir hareket olarak târif ediyor ve ikiye ayırıyor: 1) Gözünü Batı'ya dönmüş ve Aydınlanmacı olan grup (bunlar Cumhuriyet gazetesi grubuymuş), 2) Türklüğü içine kapanık yaşayıp, İslâmiyet'le de hamurlayan muhafazakâr, sentezci olanlar ise MHP'lilermiş. İkisinin de kutsal kitabı Mustafa Kemâl'miş (aynen böyle diyor).

"Beyaz yakalı Cumhuriyetçiler bugün artık öteki, Aleviîer öteki, sosyalistler öteki, peki beriki kim" filân diyor!

Serdar Akinan, Devletlû olmazsa ülkenin bölüneceğini söylüyor gene. "Türkçe'sini söyleyemem" diyerek "war for democracy, f.ck for virginity" diye buyuruyor.

Üçü de İran'a saldırının kaçınılmaz olduğunda hemfikirler ama neyi savunduklarını anlamak mümkün değil. Bir Kürt partisine ihtiyaç olduğunu söylüyorlar; "istesek de istemesek de zâten gelecektir diyorlar. Ergenekon'dan bahsedelim ama bahsetmeyelim" diyorlar.

Sonunda "lâikçilere bu kadar saldırılmamalı, ayıp olmuştur" diyorlar.

"Haftaya bekliyoruz" bu üslûpta ve tarzda, bekliyoruz diyorlar.

Almayayım.

*

Üç tâne 40 yaş civarı adam televizyonda. Serdar Akinan, efendi, mütebessim, oldukça hakîm ve duruma da olabildiğince hâkim ama hep diyorum ya, kafası karışık. Ne diyor, neyi savunuyor anlayamıyorum. Bu memleketin sevdâlısı olduğu belli(?) de, nasıl olacak bilemiyor.

Diğer ikisi (hiç tanımam) mahâllede gençler nasıl heyecanla kapışırlar, nasıl anlaşamazlar ve hepsi bir arada gaza gelmiş konuşurken hiçbiri diğerini anlamaz ya, aynen öyleler. Kıyafetler lâubali ve özensizce. Üslûplar saldırganca ve birbirlerini zinhar dinlemiyorlar. Bunun adı da televizyon programı oluyor.

Memleketten manzara bu aslında.

Hazin, darmadağınık ve anomik.

Türkiye şizofren olmaktan çıktı, dissosiyatif psikoza girdi.

Sonra anlatırım ne olduğunu.

Bu arada, tabii ki İstanbul'daki katliamın taşeronu Kürt çıkıyor (bilhassa PKK'lı demiyorum; artık bütün Kürtler PKK'lıdır, kendileri söylüyorlar,aksini düşünen de her anlamda saftır). Hüseyin Türeli isimli bu kişi polisteki ifâdesinde demiş ki "cep telefonuyla patlatıp, yanımdaki 5 kişiyle yaşananları izledik". İçişleri Bakanımız ise hâlâ isim vermekten kaçınıyor. Adalet Bakanı Şahin de "Geceyarısı Ekispresi" filminin haklı tarafları olduğunu söyledi şimdi (vallahi aynen).

Dün ise Gülümüz "utançtan kim olduklarını açıklayamıyorlar" diyordu. Yâni Hüseyin Türeli ve benzeri mahlûkat bebeleri, nineleri, mâsum insanları öldürüp yaraladıktan sonra seyrederken çok utanıyor ve yerin dibine giriyorlarmış. Dalga geçiyor desem suç olur, demem.

31 Temmuz'da bir Fransız gazetesinde şu yorum neşrediliyor (özetle): "Erdoğan ve yakınları kendilerini eleştiren herkesi merhametsizce bir şekilde darmadağın etmekten daha iyi yol bulamıyorlar. Bilhassa gazeteciler var bunların arasında ve çoğu hapiste. Türkiye'nin İslâmlaştırılmasına devam ediyor. Muhtemelen Türkiye daha ziyâde Ürdün gibi olacak: Yarı seküler, yarı dindar. Bu da bize AB'nin neden bu ülkeyi refüze ettiğinin aşikâr sebebi: Kendi içinde savaşan, bir arada varolması mümkün olmayan çatışan grup fantezileriyle boğuşan bir millet".

Bu arada, 8500 polis alınacakmış, verilen ilânda evli olanların karılarının fotoğraflarını ibraz etmeleri isteniyor; güvenlik için canım; yoksa başörtüsü filân bakmayacaklar. SKYTURK haberlerinde söylüyorlar.

*

Türkiye'nin en zengin adamı olan Mehmet Emin Karamehmet SKYTURK'un sâhibi, Sabah-ATV'yi kaybedip cemaâte bırakılmasına vesile olan Turgay Ciner de HABERTURK'un sâhibi (sağ ol Seblâ). Nedir bu özenti?

Bir de, konuklarından az konuşan, ne kadar entellektüel olduklarını çaktırabilmek için sürekli olarak malûmatfuruşluk yapmayan başka kadın sunucu bulamıyor musunuz?

Dün HABERTURK'de bir flüt virtüözü vardı, sunucu hâtun neredeyse flütün ne olduğunu anlattı ona. Nikolai-Rimsky Korsakov'un meşhur "Yabanarısının Uçuşu" eserini icra edeceğini söyledi üstâd; hay demez olaydı! Hâtun önce İngilizcesi'ni söyledi "ay, bumble bee, hârika, bilirsiniz Korsakov'u, hani Şehrazat'ı da, ay çok güzel, hadi bakalım, hadi"; neredeyse vakit yetmeyecekti.

*

Ergenekon'un ek delillerinden öğreniyoruz ki MOSSAD, Türkiye'de belli çevrelere 17 milyar USD dağıtmış.

Antalya, yanıyor.

Ölümsüz Ambdusman Demirel mizah yapıyor: "Paşaların tutuklanmasına üzüldüm, rencide oldum"!

Genel Kurmay Başkanlığı karargâhının bekleme salonu ve koridoruna astığı afişle, personelini cep telefonlarına karşı ikaz ediyor.

Memleketten manzara bu aslında.

    Hazin, darmadağınık ve anomik.

        Türkiye, şizofren olmaktan çıktı, dissosiyatif psikoza girdi.

            Sonra anlatırım ne olduğunu.

                Türkiye, kimliğini kaybetmiştir, hükümsüzdür!

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 03 Ağustos 2008 Pazar

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©