KOKAİN KULLANIMI

M. Kerem Doksat      22 Eylül 2020 Salı      1664

Sevgili Mekâncılar,

Kokain bağımlılığı; 

En fazla bağımlılığı olan ve kullanıldığı an etkisini gösteren bir maddedir. Madde kullanımı insan sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir bağımlılık türüdür.

Kokain,  Güney Amerika’da kendiliğinden yetişen, uyarıcı etkisinden yararlanmak için yerlilerce yaprakları çiğnenen Erythroxylon coca adlı bitkiden elde edilen bir alkoloididir.

İlk kez 1860’da ayrıştırılan kokain alkaloidi 1880’de ilk olarak lokal anestetik olarak kullanılmıştır.

Damar tıkayıcı ve ağrı kesici etkilerinden yararlanmak üzere halen göz, burun ve boyun cerrahisinde lokal anestetik olarak kullanılmaktadır.

Bazı araştırmacı yazarlar tarafından, Sigmund Freud’un da kokain kullanmış olduğu ileri sürülmüştür.

1914’den itibaren bağımlılık yapıcı etkileri ve yan etkileri tanımlandığında,  kokain morfin ve eroinle birlikte bir narkotik olarak sınıflandırılmıştır. O tarihten itibaren uyuşturucu ve keyif veren maddeler arasında tanımlanmaktadır.

                                                             ***

Kokain Bağımlılığının vücuda etkisi şu şekildedir:

Kokain bağımlılığı olan kişilerde, kokainin etkisi hemen görüldüğü gibi 30-60 dakika arasında da etkisi devam etmektedir.

Kokain bağımlılığı olan kişileri, davranışlarından kokain maddesi kullandığını şu şekilde anlamak mümkündür:

Kokain bağımlılığı olan kişiler, kokain maddesinin hayatlarında ciddi durumda olumsuz etkisini gördükleri halde kullanmaya devam ederler.

Kokain bağımlılığı durumunda kişilerde duygu-durum bozukluğu, uyku bozukluğu, bunaltı bozukluğu gibi belirtiler gelişebilir.

Kokain bir kere kullanılınca, sonrasında kullanma isteği şiddetli bir şekilde artarak devam eder ve bu şekilde kokain bağımlılığı gelişir.

Kokain bağımlılığı olan kişiler, hayatları boyunca diğer ihtiyaçlarının önceliğinin gittiğini  düşünürler.

Kokain bağımlılığı olan kişiler, madde kullanmak için her şeylerini vermeye, feda etmeye hazırdırlar.

Kokain bağımlılığı olan kişilerde genellikle aniden ortaya çıkan anlamsız ve yersiz yoğun bir mutluluk ve coşku hali görülmektedir.

Kokain bağımlılığı olan kişiler, sosyal hayatlarını düzgün bir şekilde idame edip yaşayamazlar.

Kokain bağımlılığı olan kişiler, evliliklerinde, ilişkilerinde ve finansal durumlarında büyük sıkıntılar çekmektedir.

Kokain bağımlılığı olan kişilerde kalp hastalıkları, beyin hastalıkları, karaciğer hastalıkları gibi hayatı ciddi şekilde etkileyen hastalıkları olma ihtimali çok yüksektir.

Kokain bağımlılığı olan kişiler, bu bağımlılıklarından kurtulmak için uzman kişiler tarafından tedavi görmesi gerekmektedir.

Ek olarak aile danışmanlığı çerçevesinde bu kişilerin yakın çevresindeki insanlara da destek verilmesi gereklidir.

Tedavi olmayan kokain bağımlılığı olan kişiler, yakalandıkları hastalıkların boyutunu ilerletmiş olurlar ve tedavi edilemez hale gelebilirler.

En temel ilkemiz şu olmalıdır: “ruhsal hastalıkları henüz haneye yeni girmişken tedavi ediniz”. Bu sayede tedavide başarı oranı daha yüksek olacak, ek diğer hastalıkların klinik tabloya  eklenme ihtimali daha düşük olacaktır.                                                        

***

Sağlıklı ve huzurlu günler dileğiyle.

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 22.09.220

 

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©