MADONNA ve TARKAN

M. Kerem Doksat      1 Kasım 2017 Çarşamba      2351

Sevgili Mekâncılar

Dört dakika isimli şarkı Amerikalı şarkıcı Madonna’nın on birinci stüdyo albümünde yer alan, Amerikalı şarkıcılar Justin Justin Timberlake ile birlikte söylediği şarkıdır.

 

17 Mart 2008’de Warner Bros kayıtları tarafından albümün çıkış single’ı olarak yayımlandı.

 

Şarkının gelişimi, gezegenin yok oluşunun acil olarak önüne geçilmesi ve insanların bu süreçten nasıl keyif alabilecekleri fikrinden esinlendi.

 ***

Yazım süreci, Madonna ve Timberlake arasında yapılan fikir alışverişleri sayesinde tamamlandı. Madonna’ya göre şarkı, belgeselini hazırlamasında kendisine esin kaynağı oldu.

 ***

Şarkı Londra’da kaydedilirken miksajı Miami’de yapıldı.

 ***

Ses mühendisi Demoellon ilk olarak vokallerin üzerinde, daha sonra Timbaland ve Danja tarafından oluşturulan ritimler ve synthler üzerinde çalıştı.

 ***

Urban ve hip hop tarzında yüksek tempolu bir dans şarkısı olan “4 Minutes”, Timbaland’ın karakteristik bhanga ritimleriyle aralarında bakır nefesli çalgıların, sis düdüklerinin ve inek çanlarının bulunduğu müzik aletlerini, inek çanlarının bulunduğu müzik aletlerini birleştirmektedir.

 ***

Şarkının sözleri, Madonna'nın Afrika’ya yaptığı ziyaretten ve kıta’da gördüğü insanların acısından esinlenerek bir toplumsal farkındalık mesajı taşımaktadır.

 

 

Tarkan tam adıyla Tarkan Tevetoğlu  Türk Şarkıcı, şarkı sözü yazarı şarkı sözü yazarı, besteci, yapımcı ve aranjör. 

 

Batı Almanya’nın Renanya – Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü, 1986'da ailesiyle beraber Türkiye'ye geldi ve müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürsel’de ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992'nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz’i piyasaya sürdü ve albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı.

1994'te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin ve 1997'de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm sana  ile ticari başarı yakaladı. 

Ölürüm Sana albümünden çıkan "Şımarık" single'ı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı. 1998’de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı.

1999'da piyasaya sürdüğü toplama albümü Tarkan, çeşitli ülkelerden Platin ve Altın sertifikalar kazandı. 2001'de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma’daki “Kuzu Kuzu, “Hüp" ve "Ver Verme" şarkılarını kliplendirdi.

İki yıl sonra çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı yakaladı,

2006'da Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı. Bounce ve Start the Fire albümden çıkan single’lar oldu. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi.

2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adını kalbime yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu.

***

Tarkan Tevetoğlu (d. 17 Ekim 1972), Türk şarkıcı ve şarkı yazarı. 1990'ların başından itibaren yerli pop müziğinde yakaladığı devamlı liste ve satış başarılarıyla hem Türkiye'de hem de Avrupa'da tanındı.

Tarkan, Batı Almanya’nın Renanya eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü.

1986’da ailesiyle beraber Türkiye’ye geldi ve müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürsel’de ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992'nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz’i piyasaya sürdü ve albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı.

***

1994'te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Acayipsin ve 1998'de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari başarı yakaladı. 

Ölürüm Sana albümünden çıkan Şımarık parçası single'ı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı.

1998’de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı.

1999'da piyasaya sürdüğü toplama albümü ile Tarkan, çeşitli ülkelerden Platin ve Altın sertifikalar kazandı.

2001'de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma’daki Kuzu Kuzu, “Hüp" ve “verme" şarkılarını kliplendirdi.

İki yıl sonra çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı yakaladı, 2006’da Come Closer (yakına gel Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı.

Bounce ve Start the Fire Ateşi Başlat albümünden çıkan single’lar oldu.

Tarkan, bir yıl sonra, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi.

2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu.

2016'da Tarkan, Türk Sanat Müziği albümü Ahde Vefa’yı piyasaya sürdü.

Müzikal projelerinin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Tarkan, Türk basını tarafından "Megastar", dünya basını tarafından "Popun Prensi" ve "Boğazın Prensi" olarak anılmaktadır.

Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır ve ödülleri, on dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ile bir Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır.

1992–2000: Yine SensizAacayipsin ve Ölürüm Sana

Metamorfoz ve adını kalbime yaz ün kazandı

İlk yılları

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972’de Neşe ve Ali Tevetoğlu çiftinin çocuğu olarak Batı Almanya’nın Renanya eyaletinde yer alan Alzev kasabasında  kasabasında dünyaya geldi.

Neşe Tevetoğlu, Tarkan adlı çizgi roman karakterinden etkilenerek oğluna bu adı verdi.

Tarkan’ın müziğe olan ilgisi ise çocukluk yıllarında başladı. Toplam altı çocuğu olan aile, 1986'da Türkiye'ye döndü ve Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine yerleşti.

Tarkan, lise hayatına burada başladı ve Karamürsel İleri Musiki Derneği'nde eğitim alarak Türk Sanat Müziği hakkında bilgi sahibi oldu. 

İlerleyen yıllarda ailesinin İstanbul’a taşınması üzerinde Üsküdar Musiki cemiyetinde eğitimine devam etti ve çeşitli mekânlarda sahne almaya başladı.

Lise bitiminde, istediği üniversite bölümünü kazanamaması üzerine Almanya'ya gitme planları yaptığı sırada İstanbul şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, Tine Sensiz adını verdiği ilk stüdyo albümünü İstanbul Plak etiketiyle 26 Aralık 1992'de Türkiye’de kaset hâlinde satışa sundu.

Albümdeki üç şarkının sözlerini tek başına yazdı, üç şarkının bestesini üstlendi ve "Kıl Oldum" şarkısıyla çıkış yaptı. 18 Haziran 1993'te albüme üç yeni sürüm ekleyerek CD halinde yeniden yayımladı. "Kıl Oldum" dışında, "Kimdi", "Gelip de Halimi Gördün mü?", "Vazgeçemem" ve "Çok Ararsın Beni (Yeni Versiyon)" şarkılarına klip çekti. Albümün toplam satışı 700.000 olarak açıklandı.Mayıs 1994’te, ikinci Tarkan stüdyo albümü Aacayipsin Türkiye'de; 1996'da Almanya'da ve 1998'de Rusya'da yayımlandı.

Albümde İzmirli Minik Serçe, Ümit Sayın, Ozan ve Yıldız Tilbe gibi isimler yer aldı. Tarkan, dört şarkının söz yazımını üstlendi, bunlardan üç tanesinin bestesini de yaptı; “Hepsi Senin mi", "unutmamalı", “Gül Döktüm Yollarına", "Kış Güneşi", "Şeytan Azapta", "Dön Bebeğim" ve "Bekle" şarkılarına klip çekti. 

Aacayipsin albümü, iki buçuk milyon satış yaptı ve şarkıcıya 1995 yılında düzenlenen 1. Kıral Video Müzik Ödüllerinden en iyi En İyi Pop Müziği ödüllerini kazandırdı.

Ayrıca yine aynı ödüllerden "Hepsi Senin mi?" şarkısı, en iyi söz, en iyi beste ve en iyi söz, en iyi beste ve en iyi şarkı kategorilerinde ödül aldı.

Bu dönemlerde ABD’ye yerleşti ve Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün ile tanıştı.

Tarkan, 1997’de Hitt müzik adını verdiği kendi plak şirketini kurdu ve aynı yıl üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana’yı yayımlayarak üç buçuk milyon satış elde etti.

Ayrıca Tarkan, bu albümde de birçok şarkının söz yazımı ile bestelenmesinde görev aldı. "Şımarık”, “İkimizin Yerine”, "Salına Salına Sinsice", "Ölürüm sana” ve "Kır Zincirlerini" klip çekilen şarkılar oldu.

Bunlardan "Şımarık", birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı; Fransa, Hollanda, İsveç ve İsviçre’de 3; Norveç'te 2; Belçika’da 1 numaraya yükseldi; Billdboard tarafından hazırlanan Latin Pop Şarkıları listesinde 26 numarada yer aldı.

Ayrıca birçok şarkıcı tarafından yeniden seslendirildi. "Kır Zincirleri" ise, Almanya, Belçika ve Fransa listelerinde yer aldı.

Tarkan, 1998’de Universal Music Groups ile anlaşma imzaladı.

Aynı yıl Tarkan adını verdiği toplama albümü Fransa, Arjantin, Rusya ve Hollanda dâhil olmak üzere birçok ülkede yayımladı, albümde önceki albümlerinin öne çıkan bazı şarkılarına yer verdi. ,

Tarkan, dünya genelinde bir buçuk milyon satış rakamına ulaştı ve Meksika'dan platin; Almanya Belçika, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç, Belçika, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç, Kolombiya ve Lüksemburg’dan Altın sertifika kazandı.

1999 yılında çok yüksek satış rakamlarına sahip olan müzik şarkıcılarını ödüllendiren Dünya Ödülleri, Tarkan'a, Dünya'nın En Çok Satan Türk Sanatçısı ödülünü verdi.

madonna ile ilgili görsel sonucu

 

2001–06: KarmaDudu ve Come Closer

Tarkan, Mayıs 2001'de dördüncü stüdyo albümünün çıkış şarkısı "Kuzu Kuzu”yu single olarak yayımladı,

200 bin kaset ve 500 bin CD satış rakamına ulaştı.

Üç ay sonra, Temmuz 2001'de dördüncü stüdyo albümü Karma satışa sunuldu.

Albümdeki altı şarkıyı Tarkan tarafından yazılıp bestelendi, Nazan Öncel, Mete Özcengil ve Mazhar Alanson’la  da albümün oluşturulmasında görev aldı.,

"Hüp" ve “Verme”, albümün diğer klip çekilen şarkıları oldu, "Hüp" klibi çeşitli olumsuz eleştirilere maruz kaldı.

İlerleyen tarihlerde, Karmaalbümünün satış rakamınun bir buçuk milyonu geçtiği öğrenildi. 

Aynı yıl Altın Kelebek Ödülleri, "Hüp" şarkısına En İyi Klip; Tarkan'a, Onur Ödülü ve En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solist kategorilerinde ödül verdi.

Şarkıcı, 2002’de “Özgürlük İçimizde” ve “bir oluruz yolunda” şarkılarını single olarak piyasaya sürdü; "Bir Oluruz Yolunda" şarkısı, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye Millî Futbol Takımı’na destek amaçlı kullanıldı.

Tarkan ile Ozan Çolakoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği Dudu  EP'si, 2003 yazında satışa çıktı; Türkiye dışında Ukrayna, Rusya ve Japonya'da raflarda yerini aldı. 

"Dudu", "Sorma Kalbim", "Gülümse Kaderine" ve "Uzun İnce Bir Yoldayım", EP'nin kliplenen şarkıları oldu. Satış rakamı ise bir milyon olarak belirlendi.

Şarkıcı, 2004 yılında düzenlenen “10, Kıral Ödülleri'nden En İyi Pop Müzik Erkek Sanatçı ödülünü aldı.

Tarkan, 2005 yılında "Ayrılık zor" adlı bir single yayımladı; 2006 yılı başında "Bounce" şarkısını single olarak Avrupa'da satışa sundu.

Nisan 2006'ya gelindiğinde uzun süren çalışmalar sonucunda hazırlanan ilk İngilizce Tarkan stüdyo albümü Come Closer, 7 Nisan 2006'da piyasaya sürüldü, toplamda 15 şarkıya yer verildi.

Albüm, Almanya Albüm Listesi'nde 18, İsviçre Albüm Listesi'nde 43, Avusturya Albüm Listesi'nde 50 numaraya kadar yükseldi; Türkiye'deki satış rakamı 110.000 olarak açıklandı. 

Albümün ikinci single'ı Start the Fire, Ağustos 2006'da yayımlandı.

2007–15: Metamorfoz ve Adımı Kalbine Yaz

23 Aralık 2007'de, altıncı Tarkan stüdyo albümü Metamorfoz  satışa sunuldu. Albümdeki bütün şarkıların sözlerini Tarkan yazdı, bunlardan yedi tanesini de kendisi besteledi. Şarkı sözlerinde çokça kullanılan Türk deyim ve atasözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi.

Satış rakamı ilk ayında 200.000 olarak tespit edilen albümdeki "Vay Anam Vay", "Pare Pare", "Arada Bir" ve "Dilli Düdük" şarkılarına klip çekildi.Ayrıca MÜYAP tarafından 2008 yılında platin, 2009 yılında Diamond sertifika ile ödüllendirildi.

***

2008 yılında Metamorfoz albümünde yer alan şarkılar, remix sürümleri ile birlikte iki disk hâlinde Metamorfoz Remixes  adıyla satışa sunuldu. 

Hollanda doğumlu DJ Tiesto da albümde remiks yapımcısı olarak yer aldı. Şarkıcı, aynı yıl, Doğa Derneği’ne destek amaçlı hazırladığı "Uyan" şarkısını yayımladı.

Temmuz 2010'da, yedinci Tarkan stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz yayımlandı ve toplam 355.000 sattı. 

Albüm yayımlanmadan önce duyurulan "Sevdanın Son vuruşu" şarkısı, 17. Kıral Müzik Ödülleri’nden En İyi Şarkı, En İyi Beste, En İyi Şarkı Sözü kategorilerinde; Adımı Kalbime Yaz, En İyi Albüm kategorisinde ödül aldı.

“Öp”, “Acımayacak”, “Kayıp” ve “Adımı Kalbine Yaz” şarkıları albümün klip çekilen şarkıları oldu, "Öp" klibi Kral Müzik Ödülleri’nden Senenin Klibi ödülünü aldı. 

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türk kullanıcıların Google’da en çok aradığı sanatçı olduğu belirlenmiştir.

Tarkan, 2012 yılında, Ozan Çolakoğlu’nun ilk proje albümü ilk proje albümü 01'de yer alan "Aşk Gitti Bizden" şarkısını seslendirdi.

***

2013'ün ilk aylarında, yeni albümü üzerinde çalıştığı öğrenildi. Haziran 2013'te Aysel Gürel’i anmak için anmak amaçlı hazırlanan saygı albümü Aysel’in için “Firuze” şarkısını, Ağustos 2014’te İskender Paydaş’ın Zamansız Şarkılar 2albümü için "Hop De" şarkısını seslendirdi.

***

Fransa'daki Monte Carlo Sporting Summer Festival’in 22 Ağustos 2014'teki kırkıncı yıl kapanış konserinde yer alarak bu festival kapsamında sahne alan ilk Türk şarkıcı oldu.

2016–günümüz: Ahde Vefa ve 10

11 Mart 2016 tarihinde Tarkan’ın dokuzuncu stüdyo albümü olan "Ahde Vefa" piyasaya sürüldü. Hitt Müzik etiketiyle yayımlanan albümün dağıtımını ise DCM yaptı.

“Ahde Vefa” Tarkan'ın yaptığı ilk sanat müziği albümüdür. Albüm ilk haftasında 170 bin satış rakamına ulaştı.

14 Temmuz 2016'da “Cuppa” single'ını yayımladı. 43. Altın Kelebek Ödülleri'nde Ahde Vefâ ile Türk Sanat Müziği'ne katkılarından dolayı En İyi Proje ödül aldı.

Tarkan, 15 Haziran 2017 de yeni albümü "10"u DMC Müzik'ten yayınladı. Sanatçı, 14 şarkının yer aldığı albümden ilk klibini sözleri kendisine, müziği Ozan Çolakoğlu'na ait “Yolla” adlı şarkıya çekti.

                                                ***

Barışla, akıl hikmet ve bilimle kalın. 

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 1 Kasım 2017

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©