Nabucco Projesi Kazığı

M. Kerem Doksat      25 Ocak 2009 Pazar      4476

Gazeteci ve televizyoncu Yiğit Bulut çok önemli bir yazı yazmış, talebine uyarak mekânıma koyuyorum.

*

Sizlerden yardım istiyorum!

Bu köşede daha önce bâzı detaylarını yazdım ama elime yeni bilgi ve belgeler geçtikçe "daha da" rahatsız oluyorum ve inanamama katsayım artıyor. Lâfı uzatmayacağım; aşağıda özet hâlinde yazacaklarımın bütün Türkiye'de yayılması için hâttâ bizi yönetenlere "her yerden mektuplarla, fakslarla, mesajlarla yağmur olup yağması için sizlerden yardım istiyorum". Karar vericileri uyarmalıyız! Onların çok işi olabilir, algılamaları karıştırılmış-bozulmuş olabilir ama bizler, dışarıdan bakarken gördüklerimizi aktarmalıyız!

Sevgili dostlar, ana soru şu: Bütün pisliği ve maddî yükünü çektiği ve bütün haklarını Avusturya'da bir şirkete devrettiği bu projeden Türkiye'nin kazancı ne?

Şimdi sizlerden "her yere yayın diye rica ettiğim detaylara geçelim:

1- 6 milyar Dolarlık bir proje olan Nabucco Projesi ile ilgili olarak, Avrupa ülkeleri tarafından hükûmete ve bakanlığımıza "karar mekanizmalarında yer almayacaksınız yönünde bir baskı var!

2- Nabucco Projesi'nde, inşa edilecek münhasır boru hattının en büyük bölümün Türkiye'den geçecek olmasına rağmen, Avrupa ülkelerinden gelen bu baskının sebebi Türkiye'nin "düşünemez" hâle getirilip ipin ucunu kaptırması!

3- Bu proje kapsamında en büyük yatırımı Botaş yapacak olup, yüzde 30 özkaynak, yüzde 70 kredi kullanacağı plânlanmakta. Ancak 6 ortaktan oluşan Nabucco Projesi'nde her ülke tüm haklarını, Avusturya merkezinde kurulu Nabucco Gas Pipeline International GMBH'ye kayıtsız şartsız devretmeyi kabûl etmiş durumda. Kabûl edilen bu duruma göre Türkiye bu anlaşmadan dolayı bütün haklarını kaybedecek.

4- Nabucco Projesi'nde yer alan bu 6 ortağın, Nabucco Gas Pipeline International GMBH'ye ortaklık hissesinin ülke bazında ne olduğu bile belli değil!

5- Nabucco Gas Pipeline International GMBH'nin Avusturya'ya ödeyeceği vergilerden bu 6 ortak nasıl faydalanacak, bizi sırtımızdan kazanılan para Avusturya devletine vergi olacak!

6- Nabucco Gas Pipeline International GMBH, ilgili ortaklara sâdece taşıma târifesinden iletim bedeli ödeyecek, yâni Türkiye "hava alacak. Ana borunun geçeceği en önemli ortak Türkiye diğer 5 önemsiz ortak gibi değerlendiriliyor ve değerlendirilecek.

7- Nabucco Gas Pipeline International GMBH, boru hatlarındaki tasarruflarda tek yetkili olacak ve Türkiye'nin bu tasarruflarda ne kadar payı ve yetkisi olacak tamamen belirsiz!

8- Bu konuda, hükûmetler arası anlaşma imzalanması, Avrupa ülkeleri tarafından ısrarla istenmekte olup, Türkiye'nin atacağı adımın ne olacağı konusunda ortada bir devlet politikası yok!

Sevgili dostlar, bu proje kapsamında en büyük yatırımı Botaş yapacak olup, yüzde 30 özkaynak, yüzde 70 kredi kullanacak. Ancak, 6 ortaktan oluşan Nabucco Projesi'nde her ülke tüm haklarını, Avusturya merkezinde kurulu Nabucco Gas Pipeline International GMBH'ye kayıtsız şartsız devretmeyi kabûl etmiş durumda. Böyle bir yapı içinde diğerlerine göre kat kat fazla yatırım yapacak Botaş ve binlerce kilometre toprağını kullandıracak Türkiye de maâlesef "teslim olmuş durumda!

Sonuç: Bu gerçekleri bütün Türkiye'ye anlatmama ve "bu haksızlıkların yetkililer tarafından fark edilene kadar "mesaj, faks, mektup olup yağmasına lûtfen yardım edin! Sizin çocuklarınızın geleceğini çalmasınlar diye savaşıyorum, lûtfen yardım edin!

*

MKD hatırlatmasıNabucco kelimesi İtalyanca Nabucodonosor'un kısaltılmışı, İngilizcesi Nebuchadnezzar ve Giuseppe Verdi tarafından bestelenmiş dört perdelik meşhur bir opera.

Türkçe yazılışıyla Nebukadnezar, Chaldea Hânedanı'ndan gelen birden fazla Babil kralının adı. Özellikle tapınaklar, yollar, sulama kanallarının yanı sıra karısının hatırına Babil'in asma bahçelerini inşa ettirdiği söylenen II. Nebuchadnezzar (MÖ 630-561) imparatorluğun sınırlarını Suriye'den Mısır'a kadar genişletmiş (MÖ 605), Kudüs'ü (Jerusalem) de ele geçirerek (MÖ 587) halkını esir etmiştir. Başka kaynaklarda Buhtunnasır olarak da geçmektedir.

Bakın, seçilen kelimenin anlamına.

http://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?artid=154&letter=N kaynağında çok ilginç bilgiler var. Nabopolassar'ın oğlu ve MÖ 604'de Babil Kralı oluyor; isminin tam doğrusu Nebuchadrezzar ve "Nabu-kudurri-uá¹£ur = "Nebo, sınırımı koru" demek!

Rabbinik literatürde ise "günahkâr, kötü olan" anlamına geliyor! Yahudia'yı mahveden kötü bir adam olarak anılıyor.

Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım: Dünyâyı parmağının ucunda oynatan Yahudiler'in müsaadesi olmaksızın, bu muazzam projeye nasıl olup da bu isim verilmiş, yoksa işin aslı öyle değil mi?

Bir de araştırın, İsrail'in natif teklifleri, projeleri var mı?

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 25 Ocak 2009 Pazar

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©