SURİYELİLEŞTİREMEDİKLERİMİZDEN MİSİNİZ?

M. Kerem Doksat      13 Temmuz 2017 Perşembe      2271

Sevgili Mekâncılar,

Bir ruh hekimi hastaları arasında din, lisan, etnisite veya ekonomik grup farkı gözetmez. Ben de yapmam ve hâlihazırda her etnik ve sosyal gruptan hastam var.

Hepsi bizlerin velinimeti ve bizler viziteyle para kazanırız.

***

Son zamanlarda her tarafta Suriyeliler var. Çoğu Türkçe bilmiyorlar ama her işte ve ortamda onlara rastlamak mümkün. Bir kısmı fuhşa batmış durumda, bazısı en pahalı mağazalardan alışveriş etmekte…

***

Özal (Malatyalıydı) ve Cumhurbaşkanı dâhil her şey oldu. Kimse ona “Kürt kökenlisin” diye itiraz etti mi?

Hayır!

“Kürtlerle konfederasyonu düşünebiliriz” ve “Anayasa’yı bir kere ihlâl etmekten bir şey olmaz” vecizeleri de ona aittir. Bakmayın oğlunun kendisini veliyullahtan (ermişlerden) biri ilan etme çabalarına…  İlk özel televizyonu da o açtı.

Anıt mezarına pek uğrayan yok.

***

Sayın Sadettin Tantan’la bir kere telefonda konuşmuştum. Merhum annesinin bir sorunu için ta Cerrahpaşa’dayken konuşmuştuk. Siyah kuşak Karateci ve gözünü budaktan çekinmeyen bir bürokrat olduğunu biliyorum.

sadettin tantan ile ilgili görsel sonucu

Suriyeliler sorununa dikkat çeken bir demeç vermiş Sözcü Gazetesine, her kelimesinin altına imzamı atarım.

***

Bülent Ecevit şairdi ve vatanseverdi, lise mezunu ilk ve şimdilik son başbakandı. O da Kürt kökenliydi. Gene Kürt kökenli olan ve Cumhurbaşkanlığı da yapmış olan Erdal İnönü’nün vefatını beklemeden “Karaoğlan” rumuzuyla meydanlara indi. DSP’yi kurdu ve Parkinson hastası oldu.

Refikaları Rahşan Hanım hâlâ hayatta, merhamet duygusu çok geliştiği için herhâlde, öyle bir af çıkardı ki, ne kadar sosyopat ve katil varsa serbest bırakıldı.

***

O dönemde Hacettepe’den bir ekip kendisini tedavi ediyordu. Hastaneden kaçırdı ve Uzakdoğu yöntemleri de dâhil, ne varsa kullandı; kocasını hayata döndürdü. Bunlara alternatif tıbbî yöntemler deniyor, Alternatif Tıp değil (Saba Tümer’in kulakları çınlasın)!

***

Ziya Gökalp Kürt kökenliydi ve abartılı bir Türkçülük kurmuştu. Atatürk bu ütopyayı (hayal-ü ham) düzeltmek için epey gayret gösterdi.

Kimse Ziya Gökalp’a veya Turgut Bey’e Kürt kökenli diye ters lâf etti mi?

Hayır! Turgut Bey, Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu. Vefatı da aşırı yemek ve metabolik sendromdandı; gene Urfalı olan İbrahim Tatlıses’i çok severdi.

Her türlü işe bulaştığı için Büyük Kulüp üyeliğine muhalefet etmiştim; nitekim vazgeçtiler ve kendi televizyonunu kurdu, kokoreççiler açtı, çok zengin oldu. Kendi etnik grubundan bir Mafya lideri tarafından silahla vurulduğunda ön koltukta oturuyordu ölümden döndü.

***

Pek çok şeyini kaybetti; bir ara Bodrum’a yerleşmişti. Şimdi oğlu İdo’yu (isme bakar mısınız) meşhur etmek istiyormuş ve İzmir’de kebapçı açmış! Bir eli cebinde yaşıyor.

Siyavuş Ağabeyim, İffet ve baldızı Tülin de Bodrum’dalar. İnşallah ilk fırsatta ziyaretine gideceğim…

***

Atatürk yapıcı ve onarıcı bir lider ve dâhiydi. Bir gece efkârlanmış, muhtemelen de yanında Safiye Ayla (tanıştım) ve radyoyu dinlerken “kapatın şunu” demiş.

Hiç tanımadığım Büyük Dayım Musa Süreyya Bey de Türk-Osmanlı musikisini ilga’ etmiş (yani ortadan kaldırıp yasaklatmış).

Sonradan gerek Güneş Dil Teorisi’nden, gerekse bu absürt (saçmanın da saçması) yasağı gene Ulu Önder Atatürk ortadan kaldırtmıştır.

***

Şimdi konservatuarlarda Klasik Türk Musikisi eğitimi veriliyor ama felsefe dersleri dâhil, pek çok ders müfredattan (eğitim öğretim sisteminden) kaldırılıyor. Evrim de bunlar arasında…

***

Hâlen Ulusal Kanal dışında kimseye bi’ât etmeden yayın yapan bir tek o kanal kaldı; keza FashionTV ve Discovery Channel’da da insanların suratlarını sansürleyerek yayın yapılıyor.

***

Bugüne kadar hem Batı hem de Türk Musikisini ustalıkla icra edebilen pek çok sanatçı geldi geçti. Zeki Müren’in hayatını burada yazmıştım.

Yeşim Salkım da her ikisini güzel okurdu; severim kendisini. Eminim ki hâlâ da okuyordur.

***

Divamız Bülent Ersoy Hanımefendi da aslında Merhume Hamiyet Yüceses’ten etkilenmiştir. Kendisini çok takdir ederim çünkü 12 Eylül Dönemi’nde yasaklıyken, Londra’da ameliyat olarak pembe pasaportuna kavuştu; helâl olsun.

 

***bülent ersoy ile ilgili görsel sonucu

Yakın’da Çeşme’ye gideceğiz, kimlerle görüşeceğimize Neslim karar veriyor. Belki orada İbrahim Tatlıses’in kebapçısına gideriz diyeceğim ama Sevgili Diyetisyenim Canan Uysal (TED Ankara Koleji’ndendir) öyle bir diyet verdi ki, acaba Yahudilere uygulanan soykırım zamanından mı esinlenmiş diye aklıma gelmiyor değil.

***

Beykent Üniversitesi’ndeki öğrencilere müjde: Tıp Fakültesi kuruluyor ama ta Büyük Çekmece’de olacakmış. Her gün oraya gitmek epey güç ama Taksim’deki kampüsteki derslere devam edeceğiz.

***

Ben her halükârda Evrimsel Psikiyatri ve Psikoloji kitaplarını bitirmeye kararlıyım. Yakında bir kongremiz daha olacak.

Her ikisinden de kâr edebilmek ümidindeyim.

***

Peki, pek çok nitelikli beyin Türkiye’den yurtdışına göç ediyor.

En son Barbaros Şansal bunu söyledi! Yıldırım Mayruk Bey ne yapacak?

***

İnsanlarımızın umutsuzluğa düşmesine hiç gerek yok.

Bu millet nasıl olsa her musibeti aşar ve ben bunu bilir, bunu söylerim.

 

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 13 Temmuz 2017 Perşembe

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©