Ya Dinozorlar Dirilirse

M. Kerem Doksat      19 Aralık 2017 Salı      2266

Sevgili Mekâncılar

Jurassic Park, 1993 ABD yapımı, yönetmenliğini büyük bir Yahudi dâhi Stephen Spielberg’in yaptığı gerilim-macera filmi. Bu filmden sonra 2 devam filmi daha çekilmiştir.

***

Sanayici Joh Hammond ve biyomühendislik şirketi, InGen, Kosta Rika açıklarında tropikal bir ada olan Isla Nublar’da Jurrasic Park olarak adlandırılan bir tema park oluşturmuştur ve bu parkta dinozor klonlamaktadırlar.

***

Açılış öncesi bir çalışanın velociraptor tarafından ağır yaralanması sonucu, Parkın yatırımcıları avukat Donald Gennaro birkaç uzmanla ziyaret ederek burasının güvenli olup olmadığını incelemesini isterler.

***

Gennaro, Ian Malcolmu davet eder çünkü Hammond palentolog Dr. Alan Grant ve Paleobotanist Dr. Ellie Sattlerı davet etmiştir grup kısa bir helikopter yolculuğu ile adaya ulaşırlar ve tam girişte önlerinde kanlı canlı bir Brachiosaurus görürler.

***

Ziyaretçi merkezinde grup dinozor DNA’sının nasıl amber içinde kalmış sivrisineklerin kanından alınarak çıkarıldığını eksik kalan kısımların kurbağa DNA’sı ile doldurulduğunu, dinozorların denetim dışı üremelerini önlemek içinde hepsinin dişi olarak üretildiğini öğrenirler.

***

Malcolm üremenin kontrol altında tutulması fikri ile dalga geçerek, bunun imkânsız olduğunu söyler, bu arada grup bir bebek raptorun doğumuna şahit olur.

Grant, Sattler, ve Malcolm, dinozorları diriltmeyi gözden geçirirlerken, Hammond ve Gennaro onların korkularının yersiz olduğunu söylerler.

***

Grup Park’ın içinde bir deneme turuna çıkmadan önce Hammondun torunları Lex ve Tim Murphy onlara katılır,

Bu esnada Hammond turu kontrol odasından yönetmektedir. Fakat tur planlandığı gibi gitmez, ilk dinozor dilophosaurus ortaya çıkmaz, daha sonra grup hasta bir Triceratops ile karşılaşır, bu sırada turun kısa kesileceği gruba haber verilir çünkü tropikal bir fırtına Isla Nublar’a yaklaşmaktadır.

Çalışanların çoğu tekneyle anakaraya gitmek üzere ayrılırlar ziyaretçilerde elektrikli tur araçlarına dönerler, sadece Ellie hasta olan Triceratops üzerinde çalışmak için park veterineri kalır.

***

Jurassic Park'ın bilgisayar programcısı Dennis Nedry, rakip bir firmanın çalışanı Dodgsondan canlı dinozor embriyolarını çalması için rüşvet almaktadır.

Nedry parkın güvenlik sistemlerini devre dışı bırakarak embriyo odasına girer ve metal bir tıraş köpüğü kutusuna gizlenmiş soğutucu ile embriyoları çalar bu sırada parkın bütün elektriği kesildiğinden çitlerinde elektriği kesilir ve o arada kocaman bir Tyrannosaurus kafesinden kaçar ve gruba saldırır. Grant, Lex, ve Tim kaçarlar fakat Tyrannosaurus Malcolmu yaralar ve Gennaroyu yutar.

***

Bu arada embriyolar adadaki liman yolundadır Nedry yağış sebebiyle ile kontrolü kaybederek kaza yapar ve Dilophosaurus tarafından öldürülür.

Sattler Park görevlisi Robert Muldoona kaybolanları bulmak için yardım eder ama sadece yaralı Malcolm’u bulurlar, geri dönüş yolunda Tyrannosaurus’un saldırısına uğrarlar ama kaçmayı başarırlar.

Bu arada Grant, Tim ve Lex geceyi ağaçta geçirirler ve Brachiosaurus ile arkadaş olurlar.

Daha sonra kırık dinozor yumurtaları keşfederler. Grant ıslah edilmiş dinozorların üremeyi başardıklarını sonucuna varır eksik kalan DNA’ları doldurmak için kullanılan kurbağa DNA’larında bazı Afrika kurbağalarının cinsiyet değiştirme özelliğine sahip olduğunu böylece dinozorların da üremeyi başardığını söyler.

Hammond ve parkın şef mühendisi Ray Arnold Nedry’nin şifresini çözmeyi başararak parkın kontrol sistemini çalıştırmayı başarırlar ama kafeslerdeki elektriğin yeniden çalışması için sistemin baştan elle başlatılması gerekmektedir.

Bunun için de Arnold kontrol merkezinden dışarı çıkar uzun süre geri dönmemesi üzerine Mooldon ve Seatler onu aramaya ve görevi tamamlamaya giderler bu sırada Raptorların kafeslerinin elektriğinin kesildiğini tellerinin parçalanmış ve dinozorların kaçmış olduklarını keşfederler.

Sattler elektriği tekrar getirmek için Raptor kafeslerinin yanındaki güç kontrol panellerinin olduğu kulübeye doğru giderken Mooldon onu koruyacağını söyler.

Sattler kulübeye gittiğinde Arnold’un kopmuş kolunu bulur, bu sırada Mooldon 2 raptor tarafından saldırıya uğrar ve öldürülür, Sattler elektriği geri getirmeyi başarır.

Grant, Tim ve Lex ziyaretçi merkezine ulaşırlar. Grant, Sattleri aramak için dışarı çıkar. Bu arada Tim ve Lex mutfakta Raptorlar tarafından kovalanır, fakat kaçmayı başararak Grant ve Sattlere katılırlar Lex bilgisayardan bütün denetimi ele alır ve gün boyunca gücün geri gelmesini sağlar ve yardım çağırırlar.

Bu arada tekrar raptorlar tarafından saldırıya uğrarlar ama kaçarlar bu arada. Tyrannosaurus aniden ortaya çıkar ve Raptorları öldürür. Hammond ve Malcolm, jeep ile ziyaretçi merkezine varırlar ve grup helikoptere binerek adadan ayrılır.

Michael Crichton'un romanından uyarlanan filmin yönetmeni, sinemanın dâhi çocuğu Steven Spielberg güçlü özel seslendirmesiyle dikkat toplayan filmin gişede büyük başarı elde etmesi, 2 devam filmi çekilerek bir üçleme olmasını sağlamıştır.

Yapım

Proje en başta Warner Bros şirketinin elindeydi. Filmi yönetmesi için de Tim Burton düşünülüyordu.

Film Sony Sinema Eğlence Sektörü’ne gelince teklif Richard Donner’a yapıldı.

Proje rafa kalkınca 20th Century Fox filmi gerçekleştirme çalışmalarına başladı ve filmi yönetmesi için Joe Dante’ye teklif yaptı. Ancak film bir türlü gerçekleşemedi.

O sıralarda Kanca filmini yeni bitirmiş olan Steven Spielberg,  Universal Studios ile anlaşarak ile anlaşarak filmin çekimlerine başladı.

Filmin sadece yavaş çekimle tekniği ile çekilebileceğini düşünen Spielberg, Stan Winston ve ekibinin ve ekibinin tasarladığı dinozorlar sayesinde filmi canlı ve üç boyutlu olarak çekebilme şansı buldu.

Film, En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik Kurgusu ve En İyi Müzik dallarında  Akademi Ödülü adaylıkları kazandı. 

Hugo Ödülleri'nde En İyi Drama Yapımı dalında, Satur Ödülleri’nde ise En İyi Yönetim, En İyi Yazım, En İyi Özel Efekt ve En İyi Bilim-kurgu Filmi ödülleri kazanıldı. 

Bafta Ödülleri’nde de En İyi Görsel Efekt dalında ödül kazanıldı.

 

Gişe Hâsılatı

Jurassic Park ilk hafta sonunda 47 milyon ABD Doları kazandı. Haftayı ise toplam 81 milyon ABD Doları elde ederek kapattı. İngiltere (Birleşik Krallık), Kuzey Kore, Meksika ve Tayvan  ülkelerinde açılış haftası rekoru kırıldı.

Filmin kazandığı 915 milyon ABD Doları hâsılatıyla gişe, 1997 senesinde James Cameron’un yönettiği Titanik  filmi tarafından kırıldı.

 

*************************************************

Bu klonlama macerası daha kim bilir nereye kadar sürecek, bunu zaman içinde göreceğiz.

Bizim Evrim Grubu toplantıları bir araya gelmeye devam ediyor. Bilen geliyor ve her seferini iple çekiyorum. Kapalı bir grup ama moderatörü Kadim Dostum ve Meslekdaşım Aksel Siva.

Bu arada Evrim kursları ve çalıştayları sürüyor; ben de mümkün olduğunca takip ediyorum.

Sevgiyle, bilimle, millî (ulusal) beraberlikle kalalım.

                Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 18 Aralık 2017

 

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©