YORUMSUZMUŞ GİBİ

M. Kerem Doksat      31 Ekim 2012 Çarşamba      6658Bir vatandaş isyan ediyor:

*

Bursa’ya çevre illerden çevik kuvvet takviyesi isteniyor.


Bursa'da yaşanan gerginlik sebebiyle kente İstanbul, Eskişehir, Sakarya ve Yalova'dan takviye çevik kuvvet ekiplerinin gönderildiği bildirildi. Bursa İl Jandarma Komutanlığı’ndan 100 kişilik jandarma komando timi de bölgede hazır bekletiliyor.

Yavuzselim Mahâllesi'nde açlık grevlerine destek veren Kürtçü grupla mahâlle sâkinleri arasındaki kavgada silâh kullanılması ve bir kişinin ağır yaralanmasının ardından, güvenlik güçleri daha büyük provokasyonların önüne geçmek için tedbirlerini arttırdı. Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün bin civarındaki gücüne ilâve olarak bölgeye İstanbul, Eskişehir, Sakarya ve Yalova’dan çevik kuvvet sevk edildi.

Vâliliğin tâlimatıyla İl Jandarma Komutanlığı’ndan 100 kişilik komando ekibi de Yavuzselim’de hazır bekletiliyor. Talep olması durumunda komandoların sayısının artırılacağı öğrenildi.

Öte yandan Bursa Vâlisi Şahabettin Harput'un rahatsızlığı sebebiyle ilk etapta Bursa Vâli Vekili Hüseyin Eren'in kriz masasını yönettiği, daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün geçici olarak Bursa'’ya gönderildiği kaydedildi.

Olaylar Nasıl Gelişmiş?

Merkez Yıldırım İlçesi Ulus Mahâllesi'nde geçtiğimiz pazar günü, cezaevindeki açlık grevlerine destek vermek isteyen Kürtçü gruba, Yavuz Selim Mahâllesi'nde bulunan vatandaşlar tepki gösterince arbede çıktı. Polisin güçlükle kontrol altına aldığı arbede dün gecede devam etti. İlçede gerginlik bu akşam da sürdü. Saat 20.00 sıralarında Yavuz Selim Mahâllesi'nde toplanan ve aralarında bozkurt işareti yapıp, "Kahrolsun PKK" sloganı atan 500 kişiden oluşan grup ile 400 metre mesafedeki Ulus Mahâllesi'nde bir araya gelen 250 kişiden oluşan Kürtçü grubun arasına polis panzerlerle set kurdu. Bu sırada polis ekiplerine saldıran Kürtçüler, barikatı aşarak karşı tarafta toplanan grubu taş ve sopalarla saldırdı.

Polisin biber gazı ve cop kullanarak tarafları ayırmaya çalıştığı kavga sırasında çok sayıda silâh sesleri duyuldu. Arbede sırasında bir polis memurunun silâhı da kimliği belirlenemeyen kişilerce alındı. Yaşanan gerginlik sırasında iddiaya göre 31 yaşındaki İK sol şakağına isabet eden kurşunla, bir kişi de taş ve sopalarla aldığı darbe sonucu kolundan yaralandı. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastânesi’ne kaldırılan İK’nin hayatî tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE

Olayların başlamasından hemen sonra Yıldırım İlçesi'ne giden Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kâhya, ekipleri buradan yönlendirdi. Takviye polis ekiplerinin de geldiği Yıldırım İlçesi’ndeki kavga, yaklaşık 4 saat sürdü. Saat 24.00 sıralarında polislerin müdahaleleri sonucu göstericiler dağıldı. Olay çevresinde yapılan aramalarda ise göstericiler tarafından zorla alınan polis memurunun silâhı kavganın yaşandığı bölgenin yakınındaki boş bir arsada çalıların arasında bulundu.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yaralanan gencin bu silâhtan atılan kurşunla vurulup vurulmadığı yapılan balistlik incelemeden sonra anlaşılacak.

YATIŞTIRILMAK İSTENDİ AMA OLMADI

Bursa’da Yavuzselim Mahâllesi’nde iki gündür devam eden olaylar üzerine, Yavuzselim Mahâllesi'nde toplanan iki grubu sâkinleştirmeye çalışan Yavuzselim Spor Kulübü Başkanı Orhan Sarsıcı, “bugün burada Yavuzselim Mahâllesi ve Ulus Mahâllesi üzerinden oyunlar oynanıyor” dedi.

Bursa'da bir grup Kürtçü’nün “cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla” AKP Yıldırım İlçe Başkanlığı'na yürümesi üzerine çıkan ve iki gündür devam eden olaylar sonucu, bugün Yavuzselim Mahâllesi'nde toplanan iki grup, kanaât önderleri ve emniyet güçleri tarafından sâkinleştirilmeye çalışılıyor.

Olayların provokasyon olduğunu belirten Yavuzselim Spor Kulübü Başkanı Orhan Sarsıcı, Yavuz Selim Mahâllesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iki grup arasında haber taşıyanlar olduğunu ifâde etti.

Evlerin, dükkânların, ATM'lerin ve otobüs duraklarının zarar gördüğünü dile getiren Sarsıcı, “bugün burada Yavuzselim Mahâllesi ve Ulus Mahâllesi üzerinden oyunlar oynanıyor. İki tarafı da gerenler var. Sabahtan beri muhtarlarımızla bütün esnafımızı gezdik. İnanın sâdece birileri laf taşıyor. Bugün, ‘öteki taraftakiler gelip Ulus’u basacak’ diyorlar. Ulus’takiler harekete geçiyor bir şey olacak diye. Çünkü bu olayları yaşamışlar. Buradakilere de 'orada sapan dağıtılıyor' diyorlar. Bu sefer buradakiler hazırlanıyor. İki tarafa da yanlış bilgi veriliyor. Buradaki insanların da buna kanmaması lâzım” diye konuştu.

Bu arada, çevik kuvvet ve özel harekât ekipleri, akşam saatlerinde Yavuzselim'de toplanmaya başlayan iki grubun karşı karşıya gelmelerini barikat kurarak engellemeye çalışıyor.

Öte yandan bir grup, güvenliği sağlamak amacıyla Haşim İşcan İlköğretim Okulu'na götürüldü.

http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-huzuru-bozdurtmayiz-126066.html

*

Sevgili Mekâncılar,

   Medyada BDP’liler denen lâfı düzelttim sâdece…

      İç hârp yok değil mi?

         Kesinlikle hayır.

            Büyüklerimiz çözer!

               İnşallah.

                   Alimallah!

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 31 Ekim 2012 Çarşamba

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

AĞRISIZ YAŞAMAK

Ağrı, vücut dokusuna zarar veren veya verebilme potansiyelindeki uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkan, vücudun belli bir...

KÜRT SORUNU

25. 11. 2006'da memleketimizin önde gelen terör uzmanlarından Ercan Çitlioğlu'nun dâvetlisi olarak Bahçeşehir Üniversite...

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞI VE PANDORA'NIN KUTUSU

Biraz önce Kosova'nın bağımsızlığı ilân edildi ve Pandora'nın Kutusu açıldı!Bir Türk ve Müslüman olarak sevinemiyorum. S...

SERDAR AKİNAN'IN PEK DE KATILMADIĞIM YAZISI'

Akşam Gazetesi'nin yazarlarından ve televizyoncu Serdar Akinan bu sefer altına imza atmayacağım, atamayacağım, bir öncek...

İZMİRDE İTİBARINI TAZELEYEN BİR MEKAN ALTINKAPI

İzmir Hilton Oteli'nde ve Altınkapı Restoran'da başımıza gelenleri yazmıştım. Biraz evvel Sayın Cüneyt Altınkapı aradı...

 
Web Tasarım Sapka.org   ©